Coworking – pomysł na ograniczenie powierzchni biurowej po pandemii ?

Biura coworkingowe zapewniają przestrzeń dla działań freelancerów i osób, które nie chcą wynajmować własnych powierzchni lub po prostu chcą lub muszą ją ograniczyć. A to dość częsta sytuacja w pandemii. W takich miejscach można skorzystać z  biurka na godzinę, wynająć salę na szkolenie, czy konferencję. Ile to kosztuje i czy biura coworkingowe to dobry pomysł ?

Coworking

Praca zdalna, rzadkie wizyty w biurze i wszyscy, którzy przenieśli swoją działalność na własną kanapę, biurko, ale też do wynajmowanych pomieszczeń mogą się tym zainteresować.  Dla tych, co chcą ograniczyć powierzchnię swojego biura, z pomocą przychodzą biura coworkingowe, których wciąż przybywa.

Jak działają biura coworkingowe?

Wspólna przestrzeń do realizacji  projektów,  możliwość nawiązania kontaktów biznesowych i  oszczędności związane z wynajmowaniem własnej przestrzeni biurowej to największe zalety pracy w biurach coworkingowych. Kto najczęściej korzysta z takiego rozwiązania?

– Do naszego biura przychodzą osoby, które potrzebują kontaktu z innymi, ale też ci, którzy wolą wynająć biurko na godzinę, niż usiąść w kawiarni. To nie tylko pracownicy związani z branżą informatyczną, ale także właściciele małych firm, portali internetowych, czy nauczyciele, którzy wynajmują sale na korepetycje – mówi Maciek Kruk, współprowadzący biura coworkingowe w kilkunastu polskich miastach.

Ile to kosztuje?

W biurze coworkingowym można wynająć biurko na godziny, ale też mini biuro, salę szkoleniową czy konferencyjną. W przypadku biura, które prowadzi Maciek cena wynajęcia biurka to 5 zł netto za godzinę. W cenie można korzystać z drukarki, skanera, WI-FI, a także napić się kawy. Wynajęcie biurka na cały miesiąc to koszt 500-700 zł netto. Czy to dużo? Katarzyna, która od marca 2020 pracuje z domu jako copywriter i specjalista do spraw marketingu internetowego mówi, że chętnie skorzystałaby z takiego biura, bo ma problem z cichym miejscem do pracy w domu, ale też samodyscypliną. Ze względu na ceny jednak odpuściłam, bo uznałam, że to nie ma sensu. Oddawałabym całkiem sporą część wypłaty za to, by dodatkowo ponosić koszt transportu i tracić czas na dojazdy –  wyjaśnia. Jednak jak przekonuje Maciek, coraz więcej osób i firm korzysta z oferty biur coworkingowych. Po pandemii raczej nie wrócimy do wielkich powierzchni, a zostaniemy przynajmniej częściowo na pracy zdalnej i współdzieleniu biurka w firmie z kilkoma osobami.

Czy coworking jest dla Ciebie? Nie musisz od razu wynajmować biurka na miesiąc, ale co jakiś czas popracować w nowym miejscu lub spotkać się z klientami, czy zorganizować szkolenie. Biura coworkingowe działają w wielu polskich miastach. Wystarczy wyszukać biuro w najbliższej okolicy i sprawdzić, czy takie rozwiązanie Ci odpowiada. Taki urok freelancera – może pracować, gdzie chce!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s